AÇEL ŞİFAHANE

0356 222 11 44    

manuel terapi

 

Manuel Terapi Nedir?

Ağrısız Acısız Ameliyatsız Ağrılarınızdan Kurtulabilirsiniz...
Manuel terapi herhangi bir cihaz ya da makineye kullanmaksızın sadece elle uygulanan bir fizik tedavi şeklidir. Manuel terapide uygulayıcılar, kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonunun neden olduğu ağrıları azaltmak için bölgedeki eklemleri manipüle etmek ve kas dokusunda baskı yapmak için yalnızca ellerini kullanırlar.

Manuel Terapi Hangi Hastalıklar için Uygundur?

Manuel terapi kas ve eklem sistemi ile ilgili birçok hastalığın tedavisinde uzun yıllardan beridir başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Manuel terapi özellikle:

Bel fıtığı

Bel kayması

Boyun fıtığı

Boyun düzleşmesi

Eklem sorunları

Kas yırtılması

Donuk omuz

Dirsek ve el bileği rahatsızlıkları

Kalça çıkığı

Kalça protezi sonrası oluşan ağrılar

Topuk dikeni

Ayak rahatsızlıkları

gibi sorunların tedavisinde oldukça etkili bir tedavi imkanı sunmaktadır.

Manuel Terapinin Avantajları Nelerdir?

Tedavi süresi de diğer tekniklere göre oldukça kısadır.

Manuel terapide ilk seanstan itibaren oldukça etkili sonuçlar alınabilir.

Ağrı ve gerginlik azalırken hareket yeteneği büyük ölçüde artar.

Manuel terapinin başarı oranı diğer tekniklerden çok daha fazladır. Başarı oranını yüksek olması sayesinde en sık talep edilen fizik tedavi yöntemidir.

Manuel terapide hasarlı bölge direkt olarak elle tedavi edilir. Herhangi bir şekilde alet ve cihaz kullanılmaz.

Manuel terapinin hiçbir yan etkisi bulunmaması ise en önemli avantajlarından birisidir.

Manuel Terapi Nasıl Bir Tedavi Yöntemidir?

Bu tedavide elle yapılan uygulamalar, vücudun biomekaniklerini kullanan ve insanın doğal hareket etme yeteneğinden referans alan uygulamalardır. Tedavi kapsamında farklı hızlarda hareketleri içeren mobilizasyon, manipülasyon yöntemlerinin yanı sıra, kemikleri ve eklemleri bükmek, çekmek veya kuvveti itmek ve germek için çeşitli yöntemler kullanılır. Bu sebeple manuel terapiye başlanmadan önce vücutta oluşan deformite ve olası patolojilerin saptanması için, uygun tedavinin planlanması için mutlaka detaylı fiziki muayene şarttır ve manuel terapi uzman fizyoterapistlerce uygulanmalıdır. Manuel Terapist tedavi yöntemlerini uygularken hem vücudun ortaya çıkardığı güç mekanizmalarını kullanır hem de ellerini kullanır.

Manuel Terapiden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Manuel terapiye veya herhangi bir fizyoterapiye başlamadan önce, terapistiniz, herhangi bir riski önlemek için terapi uygulanacak bölgenin kas, kemik ve sinir hasarını tespit etmek için ayrıntılı bir değerlendirme yapar. Ardından hastanın durumuna özel fizik tedavi türlerinden birisini ya da birkaçını içeren bir tedavi uygular.